Rolą Centrum jest wspieranie zachowania historycznej i kulturowej tożsamości Niemców w Polsce, promowanie różnorodności kulturowej w zrozumieniu wartości europejskich, ale też międzykulturowego dialogu, jak i budowanie wzajemnego szacunku i akceptacji. Szczególnie ważnym odbiorcą treści jest młode pokolenie, dla którego poznanie własnej historii i dziedzictwa stanowi niezbędny czynnik kształtowania własnej tożsamości.
Zadania Centrum jako instytucji dziedzictwa kulturowego wykraczają więc daleko poza przekazywanie historii i kultury. W tym sensie Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze pełni funkcję:
muzeum;
ośrodka historyczno-kulturalnego;
miejsca edukacji pozaszkolnej;
miejsca spotkań.
Wystawy
Głównym punktem Centrum jest wystawa stała „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość”, dokumentująca i prezentująca historię i działalność społeczności niemieckiej na terenie dzisiejszej Polski. Prezentowane są także wystawy czasowe poświęcone wybranym wątkom dziedzictwa i kultury Niemców w Polsce i Europie oraz innych mniejszości.
Dokumentacja
Centrum dokumentuje bieżącą działalność mniejszości niemieckiej poprzez gromadzenie prasy mniejszościowej, artykułów na temat mniejszości niemieckiej, akt, dokumentów, zdjęć oraz prowadzenie ewidencji zasobów dostępnych w innych instytucjach. Przygotowywane zbiory dostępne są na miejscu.
Edukacja i kultura
Centrum oferuje różne formaty edukacyjne, kulturalne i mediacyjne z kontekstem wystawienniczym i bez, skierowane do różnych grup docelowych. Z myślą o najmłodszych na wystawie stałej pojawiła się specjalna ścieżka dziecięca wraz z kartami pracy „Edukacyjna wyprawa – śladami Niemców w Polsce”. Dzieci i młodzież mogą również wziąć udział w projektach i warsztatach, treścią opartych o naszą wystawę stałą.
Dzięki różnorodnym typom projektów, jak m.in. „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań interkulturowych”, w Centrum powstaje platforma dialogu i wymiany doświadczeń z przedstawicielami innych mniejszości narodowych, etnicznych, kulturowych i religijnych w Polsce oraz Europie.