16.07.2024
W dniach 14-15 czerwca oraz 5 lipca Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce otworzyło swoje podwoje dla młodych wynalazców i odkrywców. Wspólnie z partnerami: Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej i Centralną Biblioteką im. Josepha von Eichendorffa, zorganizowało dla dzieci pełną przygód podróż w czasie. Odwiedziły je trzy ważne postacie historyczne, które opowiedziały im o swoich ważnych wynalazkach.
Pierwszym podróżnikiem w czasie, który do nas przybył, był niemiecki producent czekolady Karl Wedel. Opowiedział dzieciom o swojej fabryce i podzielił się sekretnym przepisem na swoją pyszną czekoladę. Następnie dzieci miały okazję stworzyć własne smakołyki.
Podróż w przeszłość dzieci kontynuowały w erze industrializacji. Tym razem odwiedził je niemiecki przemysłowiec Ludwig Geyer, który założył w Polsce fabrykę włókienniczą napędzaną silnikami parowymi. Szczególnym doświadczeniem związanym z wizytą tej postaci był ekscytujący eksperyment, w którym dzieci mogły zobaczyć, jak można wytworzyć parę w wyniku prostej reakcji chemicznej.
Wraz z Ludwigiem Geyerem dzieci podróżowały w swoich osobistych wagonikach „Ekspresem Wynalazców” do Biblioteki Eichendorffa, gdzie czekał na nie szereg zadań.
Ostatnim podróżnikiem w czasie był Johannes Gutenberg. Opowiedział on dzieciom o swoim wynalazku druku, który miał decydujący wpływ na historię. Z tą wiedzą dzieci zabrały się do pracy i mogły dać upust swojej kreatywności, dekorując materiałowe torby kolorowymi stemplami.
Na pożegnanie dzieci nas niejednokrotnie pytały: kiedy znów się zobaczymy?
Śledź nasz profil na Facebooku, aby nie przegapić żadnych nadchodzących wydarzeń, lub zapisz się do naszego newslettera.
*Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu „Sommerworkshops für Kinder und Jugendliche“ i zostało sfinansowane przez Instytut Stosunków Międzynarodowych (ifa) z budżetu Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.
Z j. niemieckiego przetłumaczyła Kamila Kotyś.