Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce

Rok za nami

Rok za nami

Z końcem roku spoglądamy wstecz, podsumowując wydarzenia, które odbyły się w naszym Centrum w ciągu ostatnich miesięcy. Udało się nam zrealizować niejeden projekt (może pamiętacie niektóre z nich?) i z wielu z nich jesteśmy dumni. Nie zabrakło jednak trudnych sytuacji, których byśmy się nie spodziewali. Jedno jest przy tym pewne: dziękujemy, że jesteście z nami! Zebraliśmy kilka wydarzeń, które szczególnie zapadły nam
w pamięci. Zachęcamy do wspólnych wspomnień:

Styczeń

Odbyły się warsztaty, podczas których ćwiczyliśmy i śpiewaliśmy niemieckie kolędy (i kilka innych, popularnych utworów). Muzycznie wsparł nas przy tym solista i dyrygent chóralny, Oskar Koziołek-Goetz (dziękujemy!).
W wydarzeniu wzięło udział prawie 50 uczestników; to był naprawdę dobry start w nowy rok.

Luty

Rozpoczęliśmy projekt „Świadkowie historii inspiracją dla młodego pokolenia”. W ciągu kilku miesięcy jego trwania nasi goście: Richard Urban, dr Michał Matheja, Horst Zwiorek oraz Bernard Gaida, którzy przyjęli nasze zaproszenie, podzielili się z młodzieżą wspomnieniami ze swojego dzieciństwa i młodości. Uważnymi słuchaczami natomiast była ponad setka uczniów z województw opolskiego i śląskiego.

Projekt "Świadkowie historii inspiracją dla młodego pokolenia" - spotkanie z Richardem Urbanem / Projekt "Zeitzeugen der Geschichte als Impuls für die junge Generation" - Treffen mit Herrn Richard Urban.
Projekt "Świadkowie historii inspiracją dla młodego pokolenia" - spotkanie z dr Michałem Matheją / Projekt "Zeitzeugen der Geschichte als Impuls für die junge Generation" - Treffen mit Dr. Michał Matheja
Projekt "Świadkowie historii inspiracją dla młodego pokolenia" - spotkanie z dr Michałem Matheją / Projekt "Zeitzeugen der Geschichte als Impuls für die junge Generation" - Treffen mit Dr. Michał Matheja

Marzec

Odbył się cykl warsztatów dla nauczycieli. Celem tych spotkań (i bardzo inspirujących rozmów!) było ustalenie, w jaki sposób nasza stała wystawa „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość” mogłaby wesprzeć ich pracę. Dzięki temu nawiązaliśmy również wiele ciekawych kontaktów, których efektem w późniejszych miesiącach były wspólnie podjęte działania.

Kwiecień

Już po raz drugi mogliśmy zaprosić Państwa na wydarzenie w ramach projektu „Mniejszości w Dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych”. Naszym pierwszym, marcowym gościem był dziennikarz Gerald Gräfe, który przybliżył historię nieistniejącej już grupy etnicznej Kaszubów nadłebskich. Kwietniowe spotkanie z kulturą łemkowską natomiast odbyło się po części na naszym tarasie i skąpane było pierwszych promieniach wiosennego słońca. Trzecie, pełne kolorów spotkanie z kulturą żydowską i malarstwem, zaplanowaliśmy na czerwiec.

Spotkanie z Geraldem Gräfe / Ein Treffen mit Gerald Gräfe

Maj

Wspólnie z Konsulatem Generalnym RFN we Wrocławiu zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Markusem Meckelem – wschodnioniemieckim działaczem opozycji demokratycznej i ostatnim ministrem spraw zagranicznych NRD. To niejedyne wydarzenie, które odbyło się we współpracy z innymi podmiotami: kolejne zrealizowaliśmy dzięki kooperacji m.in. z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej czy Związkiem Młodzieży Mniejszości Niemieckiej.

Czerwiec

Noc w Bibliotece? – To jak najbardziej możliwe! Nasi mali goście wykazali się przy tym ogromem fantazji i energii, ale też… niemałą odwagą. Trzeba było nie tylko wykonać wytrzymałą łódź, ale też (również w ciemności) rozwiązać szereg łamigłówek i zadań, opartych o bajki autorstwa Janoscha. A wszystko to dlatego, że… Panama jest tak piękna!

Lipiec

Wakacje to czas oddechu, dlatego przygotowaliśmy na naszym tarasie strefę relaksu z książką. Odwiedziło nas w tym czasie wielu ciekawych gości. Szczególnie miło wspominamy spotkanie z prof. dr hab. Cezarym Obracht-Prondzyńskim, recenzentem naszej wystawy stałej, oraz z prof. Bogusławem Kopką, którego opracowania stanowiły dla nas cenne źródło podczas przygotowywania jej treści. Dziękujemy!

Sierpień

Odbyły dwa wydarzenia towarzyszące wystawie obrazów Miry Żelechower-Aleksiun, prezentowanej w naszej siedzibie. Z osobami zainteresowanymi historią społeczności żydowskiej w Opolu udaliśmy się na spacer po żydowskim cmentarzu. Niedługo potem miało miejsce spotkanie z Moniką Braun, autorką biografii artystki. Była to literacka podróż po historii ─ nie tylko tej oficjalnej, ale też po skomplikowanych dziejach jej przodków.

Wrzesień

Wrzesień (i kawałek października!) stał dla nas pod znakiem odwiedzin członków mniejszości niemieckiej, biorących udział w realizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim szkoleniu multiplikatorów dla członków TSKN. Oprowadzenie ponad 1300 zwiedzających było dla nas nie lada wyzwaniem! Liczne rozmowy oraz przywrócone przy tym wspomnienia były dla nas bezcenne.

Foto: www.skgd.pl
Foto: www.skgd.pl
Foto: www.skgd.pl

Październik

Naukowcy, eksperci muzealni i badacze z kilku europejskich miast spotkali się w Opolu, by dyskutować o tym, jak mniejszości: Łemkowie, Serbołużyczanie, Fryzyjczycy czy Niemcy karpaccy zaprezentowali na wystawach muzealnych swoją historię, dziedzictwo kulturowe i językowe. Trzy intensywne dni, podczas których trwała nasza konferencja naukowa „(Auto)prezentacje. Kultura i pamięć mniejszości w projektach wystawienniczych” były dla nas okazją do nawiązania wartościowych kontaktów, przedyskutowania wielu kwestii i wymiany doświadczeń.

Listopad

Niestety czasem zdarzają się rzeczy, których nie planowaliśmy i które naszą pracę potrafią wywrócić do góry nogami. W wyniku awarii od końca października nasze Centrum pozostaje zamknięte; cały listopad upłynął nam pod znakiem usuwania szkód związanych z zalaniem i trochę to jeszcze niestety potrwa. Tęsknimy za Wami!

Grudzień

Mimo przeciwności staramy się działać dalej; zamówiliśmy do naszej pracowni publikacje, tematyką nawiązujące do prezentowanej w Centrum wystawy stałej. Zakończyliśmy pracę nad stroną internetową (zapraszamy! www.cdwbp.opole.pl) i piszemy wnioski o dofinansowanie kolejnych projektów. Mamy nadzieję, że w nadchodzącym roku będziemy mieli niejedną okazję, by się z Wami spotkać ─ trzymajcie kciuki. Do zobaczenia!

Przewiń do góry