Spotkanie autorskie z Markusem Meckelem

Spotkanie autorskie z Markusem Meckelem

Wspólnie z Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu zapraszamy na spotkanie autorskie z wschodnioniemieckim działaczem opozycji demokratycznej i ostatnim ministrem spraw zagranicznych NRD Markusem Meckelem oraz rozmowę o polskim wydaniu jego pamiętników „Osobista historia wolności. Wspomnienia”.

Wspomnienia Markusa Meckela oddają złożoność losów Kościoła ewangelickiego w Niemczech Wschodnich jako ostoi niezależnego myślenia i swobody dyskusji w komunistycznej dyktaturze. Markus Meckel wniósł istotny wkład w organizację demokratycznej opozycji we wczesnych latach 80. XX wieku, a następnie poprowadził środowiska socjaldemokratyczne do wygranej z reżimem SED. Jego życie było ukształtowane przez edukację poza systemem komunistycznym, odwagę i zmysł organizacyjny. Jako współzałożyciel wschodnioniemieckiej SPD i minister spraw zagranicznych demokratycznego rządu NRD współkształtował proces zjednoczenia Niemiec i uznania granicy polsko-niemieckiej. Działał również aktywnie na rzecz pojednania polsko-niemieckiego jako poseł do Bundestagu. Biografia Meckela zawiera cenne spojrzenie świadka historii na stosunki polsko-niemieckie z rzadko zauważanej w Polsce perspektywy wschodnioniemieckiej. Spotkanie poprowadzi dr Rudolf Urban, redaktor naczelny tygodnika Wochenblatt.pl

Markus Meckel urodził się 18 sierpnia 1952 r. w Müncheberg w Brandenburgii w NRD. W 1969 r. z powodów politycznych musiał opuścić liceum ogólnokształcące. Maturę zdał w Seminarium Duchownym w Potsdam-Hermannswerder, a następnie, w latach 1971–1978, studiował teologię w Naumburgu i Berlinie. Po odbyciu wikariatu i służbie duszpasterskiej jako pastor protestancki w Vipperow/Müritz, w latach 1988–1990 Meckel był dyrektorem Ekumenicznego Centrum Spotkań i Edukacji w Niederndodeleben koło Magdeburga. Od lat 70-tych był zaangażowany w działalność opozycyjną w NRD. W 1989 roku wspólnie z Martinem Gutzeitem założył w NRD Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SDP), której był reprezentantem podczas obrad Centralnego Okrągłego Stołu. Po pierwszych wolnych wyborach w NRD w 1990 roku został ministrem spraw zagranicznych. W latach 1990–2009 był posłem do Bundestagu z ramienia SPD. Pełni liczne funkcje honorowe w fundacjach i organizacjach, m.in. jako przewodniczący Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz przewodniczący Federalnej Rady Fundacji do spraw badania Dyktatury Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SPJN). W latach 2013–2016 był przewodniczącym Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.).

Książka ta jest trzecim tomem w serii „Przełomy i ludzie dialogu. Z historii polsko-niemieckiego porozumienia”, wydawanej przez Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Przedstawieni w niej ludzie – zarówno znani, jak i rzadziej zauważani w szerszych debatach publicznych – wnieśli istotny wkład do porozumienia polsko-niemieckiego po drugiej wojnie światowej. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Książka jest dostępna bezpłatnie TUTAJ.

Spotkanie odbywa się dzięki wsparciu Fundacji im. Friedricha Eberta (FES).

Organizatorzy: Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce.

Kiedy: 23.05.2023, godz. 13:00
Gdzie: Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, ul. Szpitalna 11, Opole
Język: polski, niemiecki
Wstęp bezpłatny
Zapisy do 22.05.2023: cdwbp@cdwbp.opole.pl, + 77 407 50 12

Scroll to Top