Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce

18. Noc Muzeów w Opolu: spotkanie z mniejszością ormiańską w Polsce

Zestaw trzech czarno-białych fotografii przedstawiających małą dziewczynkę w sukience, w czarnych włosachz warkoczykami, bawiącą się z rodzicami.

18. Noc Muzeów w Opolu: spotkanie z mniejszością ormiańską w Polsce

Zapraszamy do spotkania z niezwykłymi osobowościami, reprezentującymi mniejszość ormiańską w Polsce. Nasi goście opowiedzą o swojej kulturze, a historię przybliżą za pomocą wielkoformatowej gry planszowej dla małych i dużych. Ponadto, wspólnie z Archiwum Państwowym w Opolu, przygotowaliśmy wydarzenia towarzyszące: prelekcję i warsztaty.

Plakat w odcieniach butelkowej zieleni z dużym, białym napisem: Noc Muzeów w Opolu

Program prezentuje się następująco:

17:00-22:00 Zwiedzanie wystawy stałej „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość”
17:00 Prezentacja spuścizny Ormianki Anahid Keuprulian – prowadzenie Barbara Sypko
17:00 Fotograficzne warsztaty plenerowe z Jerzym Stemplewskim (zapisy)
18:00 „Mniejszości w dialogu” – spotkanie z przedstawicielami Ormian polskich
19:00 Warsztaty z zabezpieczania zbiorów rodzinnych – prowadzenie: Beata Petryszyn (zapisy)
19:30 Wielkoformatowa gra planszowa przybliżająca mniejszość ormiańską w Polsce (zapisy)

Na wybrane warsztaty obowiązują zapisy: mailowo na adres cdwbp@cdwbp.opole.pl lub telefonicznie pod numerem: 77 407 50 12. 

Więcej informacji na temat Nocy Muzeów w Opolu znaleźć można na stronie wydarzenia tutaj.  

Plakat wydarzenia "Mniejszości w dialogu". Plakat jest ciemnozielony; litery są ciemnożółte. Na plakacie kolorowe otoki z fotografiami ludzi. Czarnobiałe zdjęcie przedstawia kilkuletnią dziewczynkę z mamą, drugie zdjęcie: starszego mężczyznę z aparatem fotograficznym, trzecie zdjęcie: grupę dzieci grającą w wielką grę planszową. Na dole grafiki pasek z logo organizatorów.

Materiały po Anahid Keuprulian zostały przekazane do Archiwum Państwowego w Opolu przez kierownictwo Domu Pomocy Społecznej w Klisinie. Są to głównie albumy rodzinne, listy do ciotki oraz dzienniki i zeszyty z zapiskami z czasów jej pracy zawodowej oraz pobytu w Domu Pomocy.

Anahid Keuprulian urodziła się 24 września 1932 roku we Lwowie. Była córką Bronisławy Wójcik – muzykolog, filozofki, wykładowcy w Zakładzie Muzykologii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie i Garabeda Keupruliana – inżyniera, nauczyciela akademickiego na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza oraz Uniwersytecie Warszawskim. Rodzice Anahid działali w Archidiecezjalnym Związku Ormian. Więcej na temat kolekcji Anahid Keuprulian na stronie Archiwum Państwowego w Opolu tutaj

Fundacja Armenian Foundation jest strukturą organizacyjną środowiska polskich Ormian. Ma status prawny i była bezpośrednio związana z istniejącym od 1981 r. Kołem Zainteresowań Kulturą Ormian, założonym przy Polskim Towarzystwie Ludoznawczym, w całkowicie konspiracyjnym kontekście polityczno-społecznym. Głównym działaniem realizowanym przez Fundację Armenian Foundation jest kultywowanie tradycji i dziedzictwa Ormian polskich. Nie można pozwolić odejść im w niepamięć. Fundacja każdego dnia stara się ratować od zapomnienia i pielęgnować piękne ormiańskie wartości. Działalność Fundacji cechuje różnorodność obszarów, na których jest prowadzona.

Projekt „Mniejszości w dialogu – cykl spotkań międzykulturowych” finansowany jest przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa, Institut für Auslandsbeziehungen) z budżetu Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (Bundesministerium des Innern, BMI) za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Znajdź wydarzenie w social mediach:

Przewiń do góry