Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce

Projekty

Nasze zadania jako instytucji dziedzictwa kulturowego wykraczają daleko poza przekazywanie historii i kultury. W tym sensie Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze pełni funkcję muzeum, ośrodka historyczno-kulturalnego, miejsca edukacji pozaszkolnej i miejsca spotkań. Serdecznie zapraszamy do udziału w organizowanych przez nas projektach.

Świadkowie historii inspiracją dla młodego pokolenia

Cykl spotkań i warsztatów dla dzieci i młodzieży

Jak wyglądały początki organizacji mniejszości niemieckiej na Górnym Śląsku? Co o losach powojennych Niemców w Polsce może powiedzieć drewniana skrzynia czy płócienny transparent? Gdzie można dziś usłyszeć (i wspólnie zaśpiewać!) dawne niemieckie piosenki ludowe? W jaki sposób działacze mniejszości niemieckiej angażują się dziś w polityce lokalnej i ponadregionalnej?

Odpowiedzi  na te i wiele innych pytań znaleźć można na prezentowanej w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce wystawie stałej „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość”. W roku 2023 pójdziemy jednak o krok dalej – zachęcamy młodych ludzi do udziału w niezwykłym projekcie, w którym o życiu i działalności mniejszości niemieckiej w Polsce młodym ludziom opowiedzą wywodzące się z tego kręgu osoby – świadkowie historii, działacze, animatorzy kultury i politycy.

Za nami pierwsza edycja projektu. W 2024 planujemy jego kontynuację – informacja pojawi się na naszej stronie internetowej. Zachęcamy również do śledzenia naszego profilu w mediach społecznościowych. 

Więcej informacji o projekcie TUTAJ

Edukacyjna wyprawa. Śladami Niemców w Polsce

Wakacyjna oferta dla organizatorów wypoczynku dla dzieci

Jednym z obszarów działalności Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce są pozaszkolne formy edukacji, oparte o treści prezentowane na wystawie stałej „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość”. Przygotowaliśmy ofertę warsztatów dla dzieci i młodzieży, skierowaną do organizatorów wakacyjnych form wypoczynku. Podczas zajęć uczestnicy rozwiązują zagadki, łamigłówki i zadania zawarte w przygotowanym przez nasz zespół przewodniku edukacyjnym po wystawie: „Edukacyjna wyprawa. Śladami Niemców w Polsce”. Dla każdej grupy niespodzianka na tarasie z widokiem na wieżę Piastowską w Opolu!

Więcej informacji o projekcie TUTAJ.

Noc z Janoschem. Podróż do Panamy

Pełna przygód noc z bohaterami książek Janoscha

02.06.2023 

Organizowane we współpracy z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej i Centralną Biblioteką im. Josepha von Eichendorffa wydarzenie zrealizowane zostało z okazji Dnia Dziecka. To była niesamowita przygoda! 

Więcej informacji o projekcie TUTAJ. Fotorelację zobaczyć można TUTAJ

Warsztaty dla nauczycieli

18.03., 24.03.2023

Zapraszamy serdecznie nauczycieli na warsztaty! Pragniemy dowiedzieć się, w jaki sposób nasza stała wystawa „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość” mogłaby wesprzeć Państwa pracę pedagogiczną. Pracujemy nad specjalną ofertą dla szkół, dlatego chcemy zebrać wszelkie sugestie, które z prezentowanych na wystawie zagadnień tematycznych są istotne dla Państwa uczniów i powinny zostać pogłębione w materiałach edukacyjnych.

Więcej informacji TUTAJ

Przewiń do góry