Noc Muzeów – europejska impreza, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, w 2024 roku odbędzie się w Opolu już po raz 16. To wyjątkowa okazja, by odwiedzić muzea i instytucje kultury w niecodziennych okolicznościach. Również nasze Centrum bierze udział w tegorocznej edycji tego wydarzenia.
Zapraszamy serdecznie 18 maja 2024 roku w godzinach 18:00-22:00. Naszymi gośćmi będą Karami – najmniejsza w Polsce mniejszość etniczna.
Karaimi to jedna z czterech, obok Romów, Tatarów i Łemków, mniejszości etnicznych mieszkających dziś w Polsce. Historia ich osadnictwa sięga XIV w., kiedy to zostali sprowadzeni z Krymu przez wielkiego księcia litewskiego Witolda. Mimo niewielkiej liczby i dużego rozproszenia do dziś udało im się zachować odrębność językową, kulturową i religijną.
Gośćmi kontynuowanego w naszym Centrum cyklu „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych” będą Mariola Abkowicz, przewodnicząca Związku Karaimów Polskich oraz Adam Dubiński, prezes zarządu Fundacji Karaimskie Dziedzictwo. Przybliżą oni naszym gościom losy tej mało znanej w Polsce grupy.
Spotkanie uświetni występ karaimskiego zespołu folklorystycznego Dostłar (Przyjaciele) z Warszawy oraz duet wokalno-instrumentalny Michał Kuliczenko i Karolina Matuszkiewicz, którzy za pośrednictwem tańca i śpiewu prezentują tradycję przodków. Spotkanie będzie też okazją do otwarcia przygotowanej przez naszych gości wystawy czasowej „Karaimskie tropy w Opolu”. Będzie ją można oglądać w siedzibie Centrum do końca czerwca 2024 r.
Wieczór poprowadzi Witold Sułek ̶ dziennikarz Radia Opole i autor licznych audycji o kulturze i sztuce, w dociekliwy i zarazem przyjazny sposób prowadzący cotygodniowe rozmowy w ramach audycji „Wszystko o literaturze”.
Zapraszamy serdecznie w Noc Muzeów, 18 maja 2024 r. (sobota) o godz. 18:00 do Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu. Liczba miejsc jest ograniczona; uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności mailowo na adres cdwbp@cdwbp.opole.pl lub telefonicznie pod numerem +48 517 448 045.
Projekt „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych” finansowany jest przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa, Institut für Auslandsbeziehungen) z budżetu Urzędu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Auswärtiges Amt der Bundesrepublik Deutschland) za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.