Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce

„Odkrywamy, badamy, archiwizujemy” – wystawa z okazji 10-lecia Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej

Grafika w ciemnej tonacji, informująca o wystawie archiwum Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Tłem plakatu jest dłoń trzymająca książkę. Pomieszczenie jest ciemne. Na dole biały pasek z logo organizatorów

„Odkrywamy, badamy, archiwizujemy” – wystawa z okazji 10-lecia Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej

Od 8 do 30 czerwca 2026 r. w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce (oddział Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu) odbędzie się wystawa poświęcona 10-leciu działalności archiwum Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej. Wystawa szeroko, przekrojowo i dokładnie zaprezentuje, czym zajmuje się archiwum CBMN, a jednocześnie stanie się ważnym elementem Archifestu, który odbywać się będzie w dniach 9-14 czerwca 2026 r.

W ramach wystawy zaprezentowane zostaną najbardziej interesujące zbiory, materiały oraz dokumenty, które na co dzień ukryte są na archiwalnych półkach. Nie zabraknie też zabytkowych artefaktów, jak choćby tablica szkolna z Ciecholubia (woj. Pomorskie) z lat 50-tych ubiegłego wieku, fragmenty gazet ukazujących się w latach 50-tych, czy też statuty i biuletyny z lat 80-tych wydawane w podziemiu, które opowiadają skrywane dotąd historie. Wystawa wzbogacona jest o interaktywne elementy. Zawiera kody QR, za pomocą których będzie można z łatwością zobaczyć przykłady zbiorów CBMN, takich jak nagrania ze świadkami historii czy fragmenty archiwalnych nagrań telewizyjnych.

W siedzibie Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce (Opole, ul. Szpitalna 11) wystawa prezentowana będzie do końca czerwca 2026 r. Planowane są również inne lokalizacje. Więcej na stronie Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej oraz na profilu facebookowym instytucji TUTAJ. W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie do odwiedzin!

Wydarzenie objęte jest patronatem Alexandra Dobrindta, federalnego ministra spraw wewnętrznych oraz Szymona Ogłazy, marszałka województwa opolskiego.

Odkrywamy, badamy, archiwizujemy – wystawa z okazji 10-lecia działalności
Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej

Kurator wystawy: Bartłomiej Kempe 
Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej
ul. Szpitalna 7a, 45-010 Opole
bartlomiej.kempe@fzentrum.pl

Przewiń do góry