Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce

Spotkanie autorskie: Migracyjna historia Górnego Śląska

Grafika przedstawia Andrzeja Michalczyka - szczupłego, ciemnowłosego, uśmiechniętego mężczyznę w średnim wieku, ubranego w jasną bluzę. Na lewo od postaci znajduje się okładka książki "Migracyjna historia Górnego Śląska". Wokół informacje o czasie i miejscu spotkania. Na dole pasek z logo organizatorów. W kolorach plakatu w jasnej tonacji przeważają: Biały, niebieski i szary.

Spotkanie autorskie: Migracyjna historia Górnego Śląska

21.02.2025
 
Górny Śląsk stał się od lat 1850-tych aż do dzisiaj najbardziej „migracyjnym” regionem w całej Europie Środkowo-Wschodniej: ponad połowa obecnej populacji regionu mieszka tutaj dopiero w drugim lub trzecim pokoleniu. Z drugiej strony, wiele rodzin pochodzących stąd znalazło swój dom w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Niemczech, a także w Ameryce Północnej i Południowej. Ponieważ Górny Śląsk był i nadal jest wyjątkowo silnie scharakteryzowany przez migrujących, mobilnych ludzi, historia samego regionu może być również przedstawiona w nowy sposób właśnie przez pryzmat migracji, a przede wszystkim ludzi, którzy poszukiwali swojej drogi pomimo często braku możliwości edukacyjnych, ubóstwa i bardzo ograniczonych wpływów politycznych. Dzięki takiemu spojrzeniu „od dołu” możemy dostrzec inną, bliższą zwykłym ludziom wersję historii Górnego Śląska.
 
Razem z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej zapraszamy serdecznie na spotkanie z dr. Andrzejem Michalczykiem, historykiem z Uniwersytetu Ruhry w Bochum, specjalizującym się w badaniach nad nacjonalizmami, kulturą pamięci oraz migracjami w Europie Środkowo-Wschodniej. Spotkanie będzie poświęcone zagadnieniu migracji na Górnym Śląsku i jej wpływowi na kształtowanie się tożsamości regionalnej.
 
Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 3 marca 2025 r., o godz. 11:00 w naszej siedzibie przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu.
 
Wstęp wolny. Prosimy o potwierdzenie obecności: +48 77 407 50 12, cdwbp@cdwbp.opole.pl. Cieszymy się na Państwa przybycie!
 
 
Przewiń do góry