Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce

Znaki rodowych aspiracji. Śląskie historie z Padwą po drodze

Znaki rodowych aspiracji. Śląskie historie z Padwą po drodze

Wystawa Archiwum Państwowego w Opolu

Johann von Dornau, pełniący rolę lekarza i bibliotekarza na brzeskim zamku, Johann Georg III von Oppersdorff, gospodarz zamku w Głogówku i twórca jednej z największych bibliotek na Górnym Śląsku czy Georg Adam Franz von Gaschin, fundator murowanego kościoła na Górze Świętej Anny – te i szereg innych postaci łączyły podróże edukacyjne do założonego 800 lat temu uniwersytetu w Padwie. Zapraszamy w podróż w czasie i przestrzeni; naszymi przewodnikami będą nietuzinkowi bohaterowie ze Śląska, podejmujący trud podróży edukacyjnej bądź rycerskiej na uniwersytet w Padwie, który od XVI stulecia był intelektualną wizytówką Republiki Weneckiej.

Nauka pod okiem wybitnych profesorów stała się spełnieniem aspiracji intelektualnych młodych Ślązaków, ich rodziców i patronów. Należący do najstarszych uczelni tego typu w Europie uniwersytet padewski przyciągał szczególnie zainteresowanych studiami medycznymi i prawniczymi, bowiem z tych materii padewskie Ateneum było rozpoznawalne poza granicami Republiki Weneckiej. Dyplom tego uniwersytetu gwarantował szybki rozwój kariery jurystów czy artystów oraz nierzadko awans związany z otrzymaniem szlachectwa.     

Wystawa, opracowana przez Archiwum Państwowe w Opolu, ukazuje wpływy padewskiej Alma Mater na architekturę, sztukę i literaturę Śląska, prezentując pałace, zamki, ogrody, kościoły i biblioteki inspirowane tamtejszymi wzorcami. Odkryj, jak szlaki edukacyjne łączyły Śląsk z Padwą i Europą!

Dostępna w językach polskim i niemieckim wystawa prezentowana będzie w naszym Centrum w dniach 1‑31 października 2024 r. w ramach 21. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Pełen program Dni Kultury Niemieckiej znaleźć można na stronie internetowej organizatora: www.skgd.pl. Zapraszamy serdecznie!

Przygotowanie wystawy:
Maria Leśniowska, Mirosław Lenart, Sławomir Marchel
Tłumaczenie: Małgorzata Blach-Margos
Projekt graficzny: Mirosław Słomski

Znajdź wydarzenie w social mediach:

Przewiń do góry