Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce

Język, godka, Sprache nośnikiem tożsamości

Język, godka, Sprache nośnikiem tożsamości

Jednym z motywów, towarzyszących wystawie, prezentowanej w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce, jest język: nośnik treści, kultury i wartości. Zapraszamy serdecznie na zwiedzanie wystawy po polsku, śląsku i niemiecku.

Sercem Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce jest wystawa stała „Niemcy w Polsce – historia i teraźniejszość”, przybliżająca zwiedzającym dzieje Niemców w Polsce od średniowiecza do czasów współczesnych. Nowoczesna ekspozycja stanowi połączenie scenografii i multimediów z autentycznymi elementami uzupełnionymi replikami i reprodukcjami. Ożywiona scenografia, nagrania audio i video oraz projekcje wprowadzają zwiedzających w historyczne kulisy, oddziałując na wszystkie zmysły oraz oferując niezapomniane spotkanie z historią i codziennością niemieckiej społeczności w Polsce.

Jednym z motywów, towarzyszących wystawie w szczególny sposób, jest język. Na poszczególnych, poświęconych różnym okresom historycznym stanowiskach dowiadujemy się między innymi o tym, jak język niemiecki przenikał do języka polskiego, w jaki sposób wynalazek druku wpłynął na rozprzestrzenianie się języka i wyrażanych przez niego: wiedzy, idei i poglądów; jak bardzo język stawał się narzędziem propagandy czy też jak usilnie walczono ̶ i walczy się do tej pory ̶ o jego zachowanie w kręgach mniejszości niemieckiej.

To między innymi za pomocą języka możliwe jest zachowanie tożsamości społeczności; to on ma dla mniejszości narodowych i etnicznych szczególną wartość. To znaczenie pragniemy przybliżyć zwiedzającym wystawę stałą, prezentowaną w naszym Centrum.

Organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się w sobotę, 9 września 2023, w godzinach:

  • 10:30 – w języku polskim,
  • 13:00 – w języku śląskim,
  • 15:30 – w języku niemieckim.

Ważne! Liczba miejsc ograniczona; uprzejmie prosimy o zgłoszenia na adres: cdwbp@cdwbp.opole.pl lub pod numerem telefonu: +77 407 50 12. Więcej informacji na profilu Centrum na Facebooku.

Zapraszamy serdecznie!

Przewiń do góry