Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce

Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych: Historie pędzlem malowane

Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych: Historie pędzlem malowane

Dziennikarz, muzycy, malarka. Kaszubi nadłebscy / Słowińcy, Łemkowie, Żydzi – zapraszamy do spotkania z niezwykłymi osobowościami, reprezentującymi mniejszości narodowe, etniczne, kulturowe i religijne. Nasi goście opowiedzą o swojej kulturze, dziedzictwie i tradycjach oraz zaprezentują własną twórczość.

Bardzo często mniejszości, ich inicjatywy lub problemy pozostają w cieniu aktualnych politycznych wydarzeń, nie docierają zatem do świadomości społecznej. Również w sferze szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego poszczególne mniejszości są tylko w niewielkim stopniu obecne, dlatego też Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce (CDW) zaprasza na cykl spotkań poruszających tę tematykę. Mniejszość niemiecka i jej otoczenie nie są bowiem jedynym przedmiotem zainteresowania Centrum: chcemy stworzyć platformę dialogu z przedstawicielami i instytucjami innych mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce i Europie.

W czerwcu Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce zaprasza na trzecie już spotkanie w ramach projektu „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych”. Naszym gościem będzie jedna z najbardziej wyrazistych postaci wrocławskiego środowiska artystycznego, malarka żydowskiego pochodzenia, Mira Żelechower-Aleksiun.

Jej liczne płótna przekazują afirmację życia, którą dostrzega się w ich świetle, barwach i ekspresji. Artystka eksploruje w nich historie z Tory: z ksiąg Rut i Estery. Przetwarzając malarsko żydowskie dziedzictwo kulturowe autorka nadaje mu nowe życie.

Opowieści z Tory umożliwiają różnorakie, wielopoziomowe interpretacje. Goście spotkania zaproszeni są do wspólnego odczytywania tych obrazów, do odnajdywania w nich ukrytych znaczeń i do refleksji nad zjawiskiem obcości. Podczas snucia tej opowieści artystce towarzyszyć będzie związana zarówno z Wrocławiem jak i Opolem miłośniczka sztuki i pogranicza kultur, Bogna Piter.

W czasie spotkania prezentowane będą wybrane prace artystki: do końca sierpnia 2023 r. można je będzie oglądać w siedzibie Centrum przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu.

Zapraszamy serdecznie 13 czerwca 2023 o godz. 17:00 do siedziby Centrum przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu.

Ilość miejsc jest ograniczona; uprzejmie prosimy o potwierdzenie chęci przybycia mailowo cdwbp@cdwbp.opole.pl lub telefonicznie: +48 77 407 50 12.

Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce podjęło działalność 11 września 2022 roku. Jego głównymi zadaniami są informowanie o historii i teraźniejszości społeczności niemieckiej w Polsce oraz gromadzenie materiałów dokumentujących aktualne działania i inicjatywy mniejszości niemieckiej.

Projekt Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych finansowany jest przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa, Institut für Auslandsbeziehungen) z budżetu Urzędu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Auswärtiges Amt der Bundesrepublik Deutschland) za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Przewiń do góry