Końcówka minionego roku minęła na tyle błyskawicznie, że dopiero teraz udaje się nam na chwilę jeszcze spojrzeć wstecz. A działo się w naszym Centrum bardzo wiele! Pamiętacie?
Styczeń - marzec
Aż trudno w to dziś uwierzyć, ale w pierwszej połowie roku nasza wystawa stała cały czas była zamknięta. Czas ten upłynął nam pod znakiem naprawy szkód związanych z listopadowym zalaniem, ale też uczestnictwa w szkoleniach i przeróżnych spotkaniach. Pracowaliśmy też intensywnie nad tym, by dotrzeć do zwiedzających w regionie i za granicą. We współpracy z Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej zorganizowaliśmy w lutym pierwszą w tym roku debatę; nasza siedziba powoli wracała do życia.
Kwiecień
Wiosna przywitała nas małymi sukcesami: nasz profil w mediach społecznościowych przekroczył magiczną liczbę 1000 obserwujących. W ramach projektu „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych” gościliśmy przedstawicieli Romów, słowem i muzyką przybliżających swoją historię i kulturę. Natomiast o roli mniejszości niemieckiej w okresie przemian politycznych w Polsce opowiadali zaproszeni do interdyscyplinarnej debaty eksperci.
Maj
W maju debaty i wykłady zagościły w naszym Centrum na dobre. Podczas Nocy Muzeów, do której w tym roku dołączyliśmy, nasze Centrum pękało w szwach – tak wielu chętnych przyszło na spotkanie z mniejszością karaimską. Tego wieczoru również po raz pierwszy od pół roku uruchomiliśmy dla zwiedzających naszą wystawę stałą. A odwiedzający? – Z biegiem czasu budowaliśmy coraz lepsze relacje z tymi, którzy regularnie pojawiali się w naszym Centrum. Dobrze było, dobrze jest Was gościć!
Czerwiec
Wystawy czasowe to świetna okazja do rozmów – kolejni przedstawiciele Romów spotkali się w naszym Centrum z dziećmi i młodzieżą. Chętnych do udziału w wydarzeniu w ramach Dnia Dziecka śladami odkrywców było tak wielu, że… organizowaliśmy go dwukrotnie! Natomiast wystawę stałą znów mogły zacząć odwiedzać grupy zorganizowane – dorośli, dzieci i młodzież z różnych zakątków Polski i z zagranicy.
Lipiec
Wakacje rozpoczęliśmy od niezwykłej wystawy obrazów, która była okazją nie tylko do rozmowy o sztuce, ale i do kreatywnych warsztatów arteterapii. W oparciu o naszą wystawę stałą natomiast w kreatywnych zajęciach udział wzięli mali członkowie lokalnej organizacji mniejszości niemieckiej. A ci więksi? – w zwiedzaniu z przewodnikiem uczestniczyli m.in. goście z Wałbrzycha na Dolnym Śląsku, jak i z oddalonego o ponad 500 km Tczewa w woj. pomorskim – każde z tych spotkań ogromnie nas cieszyło!
Sierpień
Sierpień przywitał nas kolejnym spotkaniem z pełną barw i pozytywnych emocji sztuką. Rozpoczęliśmy świetną współpracę z naszą stażystką, ale też mniej więcej w tym czasie gościło u nas jeszcze kilkoro praktykantów (czekamy na Was przez cały rok!). Spokojniejsze, letnie miesiące były również okazją do spotkań i wymiany doświadczeń z partnerami i przedstawicielami innych mniejszości. Z obowiązkowym, wspólnym zdjęciem na naszym tarasie!
Wrzesień
Ponownie wzięliśmy udział w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa: tym razem sięgnęliśmy do pielęgnowanej m.in. w kręgach mniejszości niemieckiej tradycji gry w skata. Niedługo później nadeszły nasze drugie urodziny, a wraz z nimi kolejne wyzwania: aktywny udział w filmie dokumentalnym o Górnym Śląsku. Kolejna podobna produkcja pojawi się już niebawem.
Październik
Głównym punktem na kulturalnej mapie Opola w październiku są od lat Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. W ramach wydarzenia prezentowaliśmy w tym czasie dwie fantastyczne, przygotowane przez naszych partnerów wystawy, będące gratką dla miłośników historii i architektury. Pod koniec miesiąca wszystkie siły skierowaliśmy na przygotowania związane z benefisem Richarda Urbana: aktywnego do dziś bohatera naszej wystawy stałej. Dziewięćdziesiąte urodziny to przecież niebagatelny jubileusz!
Listopad
Doceniona została nasza praca w dziedzinie turystyki (OROT – dziękujemy!). Do Centrum powróciła muzyka: zorganizowaliśmy otwarte spotkanie z niemiecką pieśnią, a następne zaplanowaliśmy już na grudzień. Rozwinęliśmy też sieć naszych kontaktów: we współpracy z ifa i Fundacją Sztuka Wolności gościliśmy wystawę, za pomocą fotografii starającą się uchwycić fenomen tego, co ulotne.