Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce

„Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych”: Romowie

„Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych”: Romowie

Romowie to jedna z czterech, zamieszkujących Polskę uznanych mniejszości etnicznych. Od 1992 roku na rzecz tej społeczności działa Stowarzyszenie Romów w Polsce prowadzące aktywną, wielokierunkową działalność, zmierzającą do poprawy sytuacji społecznej, ekonomicznej i kulturalnej romskich środowisk. Ponadto w lutym 2024 roku powstała pierwsza instytucja poświęcona Romom: Centrum Historii i Kultury Romów w Oświęcimiu.

Gościem kontynuowanego w naszym Centrum cyklu „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych” będzie Władysław Kwiatkowski  ̶  wieloletni pracownik Stowarzyszenia Romów w Polsce, koordynator licznych projektów naukowych i edukacyjnych, współtwórca wystawy stałej „Romowie – Historia i Kultura” oraz dyrektor nowopowstałej instytucji. Podczas spotkania opowie o historii Romów od momentu wyjścia z subkontynentu indyjskiego, poprzez moment osiedlenia w Europie, przez tragiczny okres Holocaustu romskiego aż po historie z życia taborowego. Nie zabraknie też opowieści o sytuacji Romów w czasach współczesnych.

Spotkanie uświetni występ Józefa Mersteina Jochymczyka  ̶  barda muzyki Romskiej, wykonującego pieśni i ballady w stylu Sinti manousche oraz Gipsy jazz. Nasi goście spodziewać się mogą zarówno starych pieśni taborowych i ballad oraz autorskich utworów.

Władysław Kwiatkowski
Józef Merstein Jochymczyk

Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy fotografii Janusza Helfera pt. „Cyganie  ̶  Romowie. Zapomniane obrazy”. Wieczór poprowadzi Dominika Gorgosz-Złoty  ̶  dziennikarka Radia Doxa, redaktorka, konferansjerka, relacjonująca m.in. życie kulturalne w Opolu i regionie.

Zapraszamy serdecznie 16 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 do Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce przy ul. Szpitalnej 11 w Opolu. Liczba miejsc jest ograniczona; uprzejmie prosimy o potwierdzenie obecności mailowo cdwbp@cdwbp.opole.pl lub telefonicznie pod numerem +48 517 448 045.

Projekt „Mniejszości w dialogu. Cykl spotkań międzykulturowych” finansowany jest przez Instytut Stosunków Zagranicznych (ifa, Institut für Auslandsbeziehungen) z budżetu Urzędu Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec (Auswärtiges Amt der Bundesrepublik Deutschland) za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Posłuchaj Józefa Mersteina Jochymczyka:

Znajdź wydarzenie w social mediach:

Przewiń do góry